GRASSE światowa stolica perfumerii

Nie jest dziełem przypadku, że Grasse, średniowieczne Francuskie miasto stało się kolebką perfumerii. Ten rejon korzysta z uprzywilejowanych warunków do uprawy kwiatów: po pierwsze, jest tam bardzo korzystny klimat z łagodną temperaturą, długim nasłonecznieniem i niewielką ilością opadów. Po drugie, teren jest bogaty w osady rzeczne, o bardzo żyznej glebie, do tego dochodzą, specyficzne cechy jego mieszkańców, obdarzonych twórczą wyobraźnią. Te wszystkie elementy doprowadzą w przyszłości do uznania Grasse za światowa stolice perfumerii.

Ale zacznijmy od początku, miasto było ważnym ośrodkiem produkcji rękawiczek w czasach renesansu. Grasse  w pełni wykorzystuje swój potencjał produkcyjny w XVI wieku do wytwarzania perfumowanych rękawiczek, wprowadzonych przez Katarzynę Medycejską i wkrótce zyskuje wielką sławę na dworze króla Ludwika XIII, dzięki czemu korporacja Gantiers-Parfumeurs zostaje oficjalnie uznana przez dwór Ludwika XIII w styczniu 1614 roku. Królewskie poparcie dla korporacji Gantiers-Parfumeurs potwierdzało ich status i znaczenie w ówczesnym społeczeństwie francuskim oraz w świecie perfumeryjnym. Do korporacji należał m.in. Jean de Galimard, założyciel domu perfumeryjnego Galimard.

Najważniejszymi roślinami używanymi w tej działalności w tamtym czasie były jaśmin, róża i tuberoza. Z biegiem lat produkcja olejków zapachowych stała się bardziej dochodowa niż garbarstwo (obróbka skór), którego moda słabła. W XVIII wieku obserwujemy narodziny tego, co stało się wielkim przemysłem po dziś dzień:  produkcja surowców! Która była wspierana przez dwór Ludwika XV, wielkiego miłośnika sztuki perfumeryjnej.

Droga Grasse do pozycji Światowej stolicy perfumerii trwała do początków XX wieku, kiedy to miasto naprawdę zyskało potężną międzynarodową pozycję w tej dziedzinie, dzięki talentowi i know-how  zarówno wpływowych rodzin przemysłowców perfumeryjnych jak i jego mieszkańców.

Po dziś dzień domy perfumeryjne z Grasse, w tym najstarszy Dom Perfumeryjny Francji i jeden z najstarszych na świecie Galimard, zajmują się pozyskiwaniem i wytwarzaniem olejków eterycznych i esencji zapachowych z regionu, jak i importem nieprzetworzonych surowców, przez swoje filie, ulokowane w najdalszych zakątkach świata.

 W listopadzie 2018 roku, po dziesięcioletnich procedurach, Grasse zostało wpisane na Listę niematerialnego Światowego Dziedzictwa UNESCO za „Uprawę roślin perfumeryjnych, wiedzę o surowcach i ich przetwarzaniu oraz sztukę komponowania perfum”. Mieszkańcy Grasse są zachwyceni ogólnoświatowym uznaniem wielowiekowej tradycji.

Decyzja o wpisaniu Grasse na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO podkreśla znaczenie miasta jako historycznego i kulturowego centrum perfumeryjnego.

Przejdź do naszego sklepu i zapoznaj się z rzemieślniczymi zapachami prosto z Grasse.

Udostępnij na:

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera i bądź na bieżąco, poznawaj wyjątkowe zapachy i odkrywaj z nami wyjątkowe miejsca.

Zapisując się do Newslettera akceptujesz warunki zawarte w Regulaminie oraz Polityce Prywatności.

Zostaw komentarz

Shopping Cart
Scroll to Top