Z racji nazwania naszego Atelier imieniem francuskiego króla Ludwika XV, czujemy się zobowiązani przedstawić nasze motywy. Kilka czynników zaważyło na tej decyzji, nie tylko miłość Ludwika XV do perfum, sztuki i kultury, ale także polski wątek, który nie może być pominięty. Zapraszam do lektury.
Ludwik XV, król Francji panujący w latach 1715-1774, nazywany, był m.in. „Królem Perfum”. Wykazywał wyjątkowe zainteresowanie perfumami i zapachami. Uwielbiał luksusowe aromaty i był znany z hojnego używania perfum zarówno osobiście, jak i na dworze w Wersalu. Jego panowanie, podczas którego był wielkim orędownikiem sztuki perfumeryjnej, wiązało się ze wzrostem francuskiego przemysłu perfumeryjnego, odegrał on znaczącą rolę w jego promowaniu.
Jak zaznacza Clémentine Portier-Kaltenbach przewodniczka po Wersalskim pałacu, podczas panowania Ludwika XIV, znanego jako „Król Słońce” i budowniczego jednego z najwspanialszych pałaców świata, Wersalu, unosił się przyprawiający o mdłości odór. Jednak za rządów Ludwika XV, Wersal stał się „pachnącym dworem”. Chusteczki, wachlarze i gorsety były codziennie impregnowane nowym zapachem, który unosił się w korytarzach zamku.
Miłość Ludwika XV do perfum miała wpływ na modę i kulturę jego epoki. Perfumy stały się istotną częścią stylu życia dworu francuskiego, z różnymi zapachami używanymi do różnych okazji i celów. Jego patronat nad przemysłem perfumeryjnym przyczynił się do ugruntowania Francji jako wiodącego centrum produkcji i innowacji w dziedzinie zapachów, a ta pozycja Francji przetrwała do dziś.
Ze względu na swoje zainteresowania botaniczne, był także nazywany „Le Roi Jardin” (Król Ogrodnik). Poprzez naukę i sztukę, której był mecenasem, poznajemy atmosferę dworu, wystrój, obyczaje i historię jego mieszkańców, w tym królewskiej małżonki, Marii Leszczyńskiej. Ludwik XV był władcą Francji i Nawarry od 1715 roku. Tron objął w wieku 5 lat, stając się ostatnim przedstawicielem głównej linii Burbonów co podkreśla dr Paweł Ignaczak z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Żoną Ludwika XV była polska arystokratka Maria Leszczyńska. Polska królewna, córka Polskiego króla Stanisława Leszczyńskiego. Podróżowała po Europie po różnych dworach książęcych i królewskich, wręcz drugorzędnych. Nagle w 1725 roku, pierwszy minister króla, obawiając się, że jeśli Ludwik XV umrze bezdzietnie, straci swoją pozycję, postanowił natychmiast znaleźć młodemu królowi żonę.. Dlatego też mając dwadzieścia kilka lat , przyjeżdżają do Marii posłowie prosząc aby ta została królową Francji. Została Królową, najdłużej panującą Królową Francji.
Ludwik XV osobiście interesował się botaniką. Posiadał własne laboratorium i obserwatorium. Bezpośrednio współpracował i rozmawiał z najwybitniejszymi postaciami naukowymi tamtego czasu. Zamówił najnowocześniejszy wówczas mikroskop, słynny zegar astronomiczny, który był budowany prawie 30 lat, pokazujący minuty, godziny, dni tygodnia, dni miesiąca, fazy księżyca, ruch planet i słońca na ekliptyce, zaprogramowane aż do roku 9999.
Ludwik XV miał również ogromny wpływ na sztukę perfumeryjną. Na dwór sprowadzano przeróżne maści, olejki i perfumy. Jednym z perfumiarzy, który dostarczał na dwór Ludwika XV, był Jean de Galimard. To właśnie z domu perfumeryjnego Galimard, powstałego w 1747 roku, Louis XV Atelier dystrybuuje perfumy na terenie Polski, bezpośrednio współpracując z Domem Perfumeryjnym Galimard. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi zapachami na naszej stronie.
Ludwik XV interesował się również architekturą. W okresie jego panowania powstał styl rokoko, sztuka pełna fantazji, wyobraźni, lekka i przyjemna, która dotyczyła przede wszystkim rzemiosła artystycznego. W tym czasie francuska sztuka użytkowa zdominowała rynek europejski. Od tego momentu wszystkie elegantki zwracały uwagę na modę w Paryżu.
Na zakończenie, w ramach podkreślenia długowiecznej przyjaźni polsko-francuskiej, pozwolę sobie przytoczyć fakt z XVIII wieku. Mianowicie teściem Ludwika XV był Stanisław Leszczyński, król Polski oraz książę Lotaryngii. Ludwik XV zadbał o protekcję polskiego króla Stanisława Leszczyńskiego, a dzięki Leszczyńskiemu Lotaryngia została przyłączona do Francji, pozostając terytorium Francji po dziś dzień. Za swojego panowania Lotaryngią wsławił się głównie jako mecenas sztuki i nauki, a wśród miejscowej ludności Leszczyński zyskał przydomek Króla – dobrodzieja.
Ze względu na zamiłowanie Ludwika XV do perfum i ich wyjątkowe miejsce w jego życiu, jego wpływ na rozwój przemysłu perfumeryjnego we Francji i Europie oraz więzi z Polską, podjęliśmy decyzję o nazwaniu naszego Atelier Louis XV.
Artykuł powstał z wykorzystaniem danych źródłowych:
-wikipedia.org – Stanisław Leszczyński
-www.europe1.fr – artykuł Louis XV, ”Un roi au parfum”
www.jedynka.polskieradio.pl – Król Ludwik XV i jego zainteresowania. Nauka, botanika i sztuka. Rozmowa z dr Pawłem Ignaczakiem z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie